H O K K A
Haber Yazılımında Kampanya İncele
10 Ocak 2017

Hedef Kitlenize Uygun Arayüz Çalışması Nasıl Yapılır

En geniş anlamıyla kolaylaştırma, insanların olumlu bir sonuç elde etmesine yardımcı olma veya onlara gerekli olanakları sağlama anlamına gelmektedir.
Tasarımcıların ve diğer UX profesyonellerin beceri kazanması konusunda bu önemli bir olaydır.
Daha fazla takım, kolay vurgulama metotları ve büyük çıktılardan daha özel sonuçların elde edilmesine yönelik doğru ve yalın bir yöntemi ortaya koymaktadır.
Tasarım kararlarının şekillendirildiği her türlü çalışma oturumu veya toplantısı kolaylaştırıcıya ihtiyaç duyar.
Bir röportaj sırasında, kullanılabilirlik testi, müşteri toplantısı veya takım sunumu yaparken her zaman bir UX araştırmacısı olarak kolaylık becerileri kullanıyorum. Bir projenin hedeflerini ve potansiyel zorluklarını paylaştığınızı anlamanız için başlangıç toplantılarını kolaylaştırabilirsiniz. Daha üretken sorular ve geri bildirimler elde etmek için sunumları kolaylaştırabilirsiniz. Hazırlıksız tartışmalar ve gruplar arası beyaz tahta oturumları bile daha kolay kolaylaştırma için yarar sağlayacaktır.
İşbirliği için kullanılacak metodolojiler ve tekniklerle ilgili çok sayıda kitap, makale ve kaynak bulunmaktadır. Bu makale, UX tasarım, araştırma ve strateji oturumlarını kolaylaştırmak için daha rahat hissetmeniz için yumuşak becerilerin geliştirilmesine odaklanmıştır. Tam zamanlı bir kolaylaştırıcı ya da lider olmak adına, tasarımcı olmak zorunda değilsiniz. Bu beceriler herhangi bir rolü üstlenen herkes tarafından kullanılabilir ve kendi tasarım süreciniz boyunca daha verimli işbirliği enjekte etmeyi sağlar.
Neden Kolaylaştırma Matters Linki
Tecrit altında çalışan bir tasarımcı veya tasarım ekibi giderek daha az bulunur hale geliyor.
Elbette, yalnız bir tasarımcının kısa bir açıklama aldığı ve başkasının uygulayabileceği birkaç günü veya haftayı harcadığı yerlerde hala var. Fakat çoğu zaman ilk alışveriş anı, daha uzun bir konuşmanın başlangıcıdır.
[Clients] ile tasarımda işbirliği yaparak, iki şeyi gerçekleştirirsiniz: Onlara bir kontrol hissi verirsiniz ve siz onları tasarım süreci hakkında eğitirsiniz. Bu onların korkularını sindiriyor çünkü süreç artık bilinmiyordur.
– Paul Boag, ” Müşterilerinize Ile tasarımı ”
İşbirliğinin psikolojik faydalarına ek olarak, tasarım süreci boyunca artan bir şekilde istişare ve iletişim ihtiyacı doğar. UX tasarımını bilgilendiren bilgiler, çeşitli alanlara yayılır ve sürekli değişir. Her hafta yeni teknik yetenekler, yeni rakipler, yeni tasarım kalıpları, yeni kullanıcı beklentileri, yeni iş gereksinimleri ve yeni paydaş talepleri getiriliyor. Tek bir kişinin hepsini derinlemesine ve güncel bir şekilde anlayabilmesinin hiçbir yolu yoktur. Sonuç olarak, UX tasarımı sürekli hareket eden bir hedefe ulaşmaya çalışıyor.
Bir yönlendirme komitesine sahipseniz ve değişikliği idare etmek için işlemler yürüttüğünüzde bile, kullanıcı araştırması raporlarında, strateji sunumlarında, teknoloji yol haritalarında ve tasarım stili kılavuzlarında yer alan bilgiler, çeşitli yaratıcıları ve şampiyonları tarafından devam eden iletişim ve işbirliği olmadan çabucak kaybolur ve unutulur.
İki kişi bir web tasarımında işbirliği yapıyor ise;
Kolaylaştırıcı olarak gelişen beceri ve alışkanlıklar günlük işbirliği içinde yardımcı olur.
Son çalışmalarımın çoğu, birkaç kolej ve belediye yönetimi için web sitesinin yeniden tasarımı veya 3.000’den fazla ürünü bulunan bir üretici için bir e-ticaret web sitesi de dâhil olmak üzere büyük web projeleri için yapıldı. Bu tür projelerde neredeyse her hafta bir kişi tarafından cevaplanmayacak kadar sorusu ortaya çıkıyor.
Örneğin, ana menüde tam olarak ne yapmak gerekir? Bu menü tarzına bağlı bir durumdur. Ne tür bir menü kullanmalıyız? Bir mega-menü olacak mı? Peki, bu ilk sorunun cevabına bağlı, içinde olması gereken nedir? Bu tür kararların alınması için nadiren ileriye taşımak adına insanlara doğru yolu buldurmak adına Birinin bu tartışmayı kolaylaştırması gerekiyor.
Bir kolaylaştırıcı olmadan, işbirlikçi çevreler denilen şey oldukça hassastır.
Ekiplerde beklenmedik sorunlar ortaya çıktığında benzer bir şey olur. Herkes bir şeylerin yapılması gerektiğini bilir, ancak başkasının sorumlu olduğunu varsayıyorlar ve duruma el atmaktan vaz geçiyorlar. Birisi durumu kontrol altına almak için inisiyatif kullanmalıdır. Bir saldırı master veya diğerleri gibi ” hizmetçi lideri ,” bir tartışma ya da işbirlikçi oturumun kolaylaştırıcı olumlu bir sonuca doğru hareket edecek sonuçlar doğurur.
İşbirlikçi tasarım hala tasarımcı liderliğindeki bir faaliyettir. Tasarımcının sorumluluğu sadece bu toplantıları atamak değil onları kolaylaştırmaktır.
– Jeff Gothelf ve Josh Seiden, Yalın UX
Kolaylaştırma linki ne zaman kullanılır?
ÇALIŞMA OTURUMLARI IÇIN TOPLANTILARI DEĞIŞTIRME BAĞLANTISI
Kolaylaştırma konusunda ne kadar rahat olursanız, süreç boyunca uygulama için bulacağınız daha çok fırsat olur. Örneğin, kickoff’lar ve tanıtım toplantıları kolaylaştırılmış çalışma oturumları olabilir. Çalışma oturumları derhal geri bildirim üretir ve bazı durumlarda, günler veya haftalar almak yerine dakika veya saat olarak üretilen ön yol haritaları, araştırma planları ve tel çerçeveleri gibi eserler üretir.
Çalışma oturumları veya atölye çalışmaları, “insanlar buluşuyor” anlamında teknik bir toplantı türüdür ancak toplantıların aldığı seviyedeki küçümsemeyi hak etmezler. Bir çalışma oturumunu geleneksel bir toplantıdan ayıran şey şudur ki – bir şey üzerinde çalışırsanız – bekleyin. Geleneksel toplantılar, insanların neler olacağı hakkında konuştuğu yerlerdir; şeyler aslında ne nerede çalışma oturumları – kararlar ve planlar ile ilerleme yapılır, sonuçlar elde edilir, eserler ve teslimat oluşturulur.
Hazır bir tasarımcı-kolaylaştırılmış çalışma oturumu
Hazırlıksız bir tasarımcı çalışma oturumunu kolaylaştırdı.
Bu, her koordinasyon toplantısının ya da sunumun zaman kaybı olduğunu söylemek değildir. Ayrıca, her tartışmayı bir beyin fırtınası oturumuna ya da “nokta-oylama” egzersizine dönüştürmenin savunucusu değilim.
Ekip, etkileşimli bir ürün seçim aracı oluşturmak için dört ay geçirip geçirmeyeceğiniz gibi, pahalıya mal olacak bir şeyi şiddetle tartışıyorsa, zaman harcamanız (hatta bir tasarım sprintinde olduğu gibi tam bir haftada) yapmanız gerekir; Herkes doğru şeyi inşa ettiğiniz konusunda hemfikir olabilir. Ancak ekip, bir menüdeki öğeleri listeleme sırası gibi, kolayca değiştirilebilen küçük bir şeyi hafifçe tartışıyorsa, muhtemelen bilinçli öneriler sunmak, geri bildirimde bulunmak ve geri bildirim almak en iyisidir.
ÇALIŞMA OTURUMLARI TÜRLERI BAĞLANTI
Hangi kolaylaştırma yöntemini ne zaman kullanacağınızı öğrenmek biraz deneme yanılma yöntemi gerektirir. Neyse ki, başlamak için kullanabileceğiniz oturum türleri ve etkinlikler hakkında oldukça sağlam bir bilgi birimi bulunmaktadır. Her çalışma oturumu veya etkinliği için belirli taktiklerin değişeceğini, ancak her biri için gerekli temel yumuşak becerilerin aynı olduğunu unutmayın.
Farklı iş aşamalarında kullanılabilecek bazı ortak etkinlikler:
Proje başlama:
Önceden hazırlanmış bir müşteri yolculuğunun eskizini çizin veya harita ile deneyimleyin.
Ön araştırma hipotezlerini ve sorularını beyan edin.
Araştırma ve keşif:
Ekip üyelerini ve paydaşları kullanıcı görüşmeleri yapmaya davet edin.
Bulguları birlikte analiz edin.
Strateji:
Gereklilikleri, fikirleri veya önerileri topluca derecelendirip önceliklendirin.
Ön ürün yol haritasını veya eylem planını çizin.
Bilgi mimarisi:
İçeriği kategorilere veya taksonomilere gruplamak için bir kart sıralama egzersizi yapın.
Teleskopikleştirme ve tasarım:
Çizim yapın ve sadakatsiz tel çerçevelerini bir grup olarak karşılaştırın.
Birlikte moodboard veya kolaj oluşturun.
Kullanılabilirlik testi ve doğrulama:
Ekip üyeleri ve paydaşlarının kullanıcı testlerini gözlemesine ve bulguları ortaklaşa analiz etmesine izin verin.
Yukarıda listelenen proje adımlarına ek olarak, periyodik veya plansız tartışmalar kaçınılmaz olarak gündeme gelir ve işbirliğine dayalı karar verme süreci ile fayda görür. İşi bir son tarihten önce tamamlamaya veya yaklaşmakta olan bir sprint içinde önceliğe koymak yaygın bir örnektir. Bir başka örnek, tasarım değişiklikleri veya uzlaşmalar gerektiren beklenmedik teknik sorunlarla ilgilenmektir – bu da ek kararlar, onaylar veya istişarelerde bulunulması anlamına gelebilir. Konuşmaları Bu tür kolaylaştırma becerileri tüm parası onlar içinde olsalar bile, aşağıda özetlenen olur ad-hoc birinin masada ya da uzaktan bir şekilde.
Sizin Kolaylaştırma Becerileri geliştirme linkiniz nasıl
BE YOURSELF – SADECE IYI BAĞLANTI
Grup tartışmalarını kolaylaştırmayı sevdiğiniz için bir tasarımcı veya araştırmacı olmadığınız ihtimali büyük. Çalıştayları kolaylaştırmaya başlayınca korktum. O sırada masaüstümde oturup kulaklıklarla çalışmaktan memnun kaldım. Ama kendimi bir grubun önünde bulmanın yollarını buldum; bu da beni daha rahat yaptı ve aslında çalışmalarımın diğer yönlerine taşındı. Ben sonunda bir kolaylaştırma olduğunu yardımcı koç, kişisel özgünlük önemini vurguladı ve kim benim yapmaya çalıştığım şeyin bir sürü kolaylığı bulunduğunu.
Pazarlama uzmanı ya da üst düzey yönetici (ya da geçen sene sekiz konferans görüşmesi yapmış meslektaşınız için) için çalışan bir kolaylaştırma stili sizin için işinize yaramayabilir. Diğerleri gibi karizmatik veya cilalı olma konusunda endişelenme. Kolaylaştırmanın amacı, bir TED toplantısında olduğu gibi insanları ikna etmek değil, aynı zamanda TED’den bir konuşmada olduğu gibi dünyayı değiştirmek için onları hayrete düşürmek ve onları esinlendirmek değildir (yine de bunu yapabilen ve bunu kullanabilen bazı kolaylaştırıcılar olmalı) Kolaylaştırmanın amacı, bir sorunu çözmek için insanlara yardımcı olmaktır (veya yardım etmelerine yardımcı olur). Güven gücünüz, süreci anlamanıza ve girdileri olumlu sonuçlara çeviren profesyonel olabilme beceriniz olsun.
Kolaylaştırılması için yaklaşım yaratıcı süreç yansıtmalıdır genel olarak. Örneğin, yazılı, sözlü ifadeleri sunmaktan nefret ediyorum. Onlara güvenmiyorum; Değişim bekliyorum. Hemen geribildirim ile yanıt vermeyi ve yeni fikirleri keşfetmeyi ve anında yinelemeyi tercih ederim. Bu yüzden, bazı insanlara kaotik görünen “hızlı hareket etme ve işleri kopar” kolaylaştırma tarzım var, ancak bu şekilde düşünüyorum ve bu şekilde yılda 365 gün çalıştım. Diğer insanlar daha ussal bir kolaylaştırma stiline sahip olabilirler ve onlar için düşünür ve çalışırken alışkın oldukları onlar için uygundur.
Kendi kişiliğinizin bir başlangıç noktası olduğuna dikkat etmek önemlidir. Kolaylaştırıcı olarak, başkalarının ihtiyaç ve stillerini barındırmaktan da siz sorumlusunuz. Oda kontrolünde daha iyi olan birinin daha organik bir şekilde akmasına, değişim dinlemesine ve tepki vermesine çalışması gerekebilir. Harika bir dinleyici olan biri daha iddialı veya belki daha organize olmak için çalışmak zorunda kalabilir. Mükemmel kolaylaştırıcı, hepsini başarabilen gerçek UX genellemecisi kadar nadirdir. Kendi kolaylaştırma stilinizi rahat hissetmek, başkaları ile daha iyi köprüler kurmayı öğrenmek demektir.
BIR UYARLANABILIR KOLAYLAŞTIRMA TOOLKIT INŞA LINKI
En iyi kolaylaştırıcıların tam ve eksiksiznpüf noktaları vardır. Beyaz tahta ne zaman çalıştığını ve konuşmayı kısıtladığını biliyorlar. Yapışkan notları veya dizin kartlarını nasıl kullanacaklarını anlarlar. Değerli keşifleri boşa harcanmış noktalardan ayırmayı biliyorlar.
– Jared Biriktirme, ” Beş Vazgeçilmez Becerileri ”
Uyarlanabilir olmak için, çeşitli etkinlikler, araçlar, kaynaklar ve teknikler setine ihtiyacınız var. Sprint bir takım çizim oturumunda gibi, beş günlük tasarım sprint veya tasarım sprint bile sadece parçaları planlaması için büyük bir kaynaktır. Teknikler ve etkinlikler ne kadar çok olursa, farklı durumları yönetmek de o kadar kolay olur.
Farklı etkinlik türlerini kolaylaştırmak için rahat olun:
Açık tartışma:
Bazen kolaylaştırma kolay ve en etkili şekli için insanlarla konuşalım basitçe. Planlanmış bir günlük etkinlikleriniz olsa bile, (özellikle belirli bir etkinlikte açıkça yasaklanmadıkça) endişeler arttığında ve anlaşmanın paylaşılabildiği durumlarda, faaliyetlerin başlangıcı ve bitişi etrafında özgürce akan tartışmaların olmasını bekleyin.
Tartışma Yarı yapılandırılmış:
Sadece insanların konuşmaları, sık sık ilerleme yapmak için yeterli değildir. Bazı yapılar olmadan tartışma durabilir, konuyu gözden geçirebilir, bir veya iki kişinin egemenliği altına girer veya aynı noktalara çok uzun süre kalır. Bir sorunu ya da durumu ayrı parçalara ayıran kaba bir çerçeve, yol konuşmasında kafa tutmaya ve insanları olumlu sonuçlara doğru itmeye yardımcı olacaktır. Geniş bir konuyu veya soruyu daha küçük parçalara bölün. “Web sitesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” Gibi bir şey sormak yerine, “Web sitesinin güçlü yönleri nelerdir? Zayıf yönleri neler? ”
Yapılandırılmış faaliyetler:
bir sürü insan yerine daha fazla yapı tercih ederim. Örneğin, yerine yarı yapılandırılmış bir tartışma, insanların yapışkan notlar üzerinde fikirlerini yazmak ve böyle bir şekilde, bir şablon üzerine koyduğunuzda olabilir 2 × 2 matrisin, bir empati haritası, böyle bir şekilde bir akış diyagramı ( yolculuk haritası veya hizmet planı ) ya da bir iş modeli olabilir.
Ayrıca yapılandırılmış etkinliklerin kolaylaştırılması için farklı yollar keşfedebilirsiniz:
Hands-on faaliyetleri:
İnsanlar bir şeyler görmek için olsun fiziksel olarak şekillenmeye enerji harcar. Beyaz tahta üzerinde bıraktığınız yapışkan notlar ve renkli noktalar düzenlenmesi olsa bile, hakkında tatmin edici bir şey var elinizle düşünme ve ilerleme somut anlamda yapılıyor. İnsanları sandalyelerinden çıkarıp hareket ettirmek, herkesin öğlen yemeğinden sonra uyanık kalmasına yardımcı oluyor.
Bireysel çalışma:
Araştırmaya göre insanlar bir grup ile tartışmadan önce kendileri için düşünmek için zaman daha fazla fikir üretmek durumunda olduğunu göstermektedir;
Takım Breakouts: Grubun daha küçük takımlara veya çiftlere bölünmesini içeren etkinlikler, herkesin katılabilir ve zamanında bitirdiğinizden emin olmanız için gereklidir. Koparma etkinlikleri ayrıca, bir prototipin içeriği oluşturma veya bileşen oluşturma gibi yapılması gereken belirli türde işlerle uğraşmanıza yardımcı olur.

Bunun gibi basit çalışma sayfaları, bir oturumun nasıl aktığını yönetirken fikirleri yakalamanın kullanışlı bir yoludur.
Faaliyet çeşitleri ve kolaylaştırma tekniklerini bilmek, beklenmeyen zorluklara yanıt vermenize yardımcı olacaktır. Ek katılımcılar beklenmedik bir şekilde ortaya çıktığında. Aniden ayrılan kilit katılımcılar yaşadım – bir toplantıyı yeniden planlayamayan bir yöneticiyle veya bir olaya cevap vermesi gereken bir operasyonda bulunanlarla gerçekleşebilir. Uzaktan takip oturumlarını kolaylaştırmak zorunda kaldım – bu da gerçekten odadaki kolaylaştırıcıyı koordine etme veya destekleme anlamına geliyordu. Öğle yemeğinden sonra insanların uyuşturmaya başladığı oturumları kolaylaştırmak zorundaydım. Sonunda bizi başka bir binaya klimalı sığınma evi bulmaya zorlayan bir elektrik kesintisi yaşadım. Ve elbette, projektörlerle ve takip edebileceğim diğer ekipmanlarla ilgili daha fazla sorun yaşadım.
Bu tür zorlukların çoğunu planlama ve oturum öncesi koordinasyonla hafifletilebilir, ancak her şey planlandığı gibi gitmez. İyi haber şu ki, becerikli ve yeterince açık iseniz, yönetemeyeceğiniz neredeyse hiçbir şey yok.
AKTIF DINLEME VE SORMA ÜZERINDE ÇALIŞMIYOR BAĞLANTI
Bir kolaylaştırıcı olarak, tartışmaları ve etkinlikleri düzenli olarak yürütmekten, katılımcıları gerçekten takdir edip hissettirdiklerini hissettirmek ve anahtar fikirlerin doğru hatırlanmasını ve yakalanmasını sağlamanızdan (ideal olarak, bir not tutan veya yazar tarafından Kurşun kolaylaştırıcı). Bu sorumlulukların üçünün de aktif olarak dinlenmesi gerekir. (Tesadüfen, aktif dinleme , bizim kişisel yaşamlarında iletişimi sağlar , çok.)
Örneğin, biri geçerli bir özelliğe sahipken ve katılımcılar karmaşık değişiklik geçmişi hakkında ve çözümlenmemiş sorunlarla ilgili konuşmaya başlamazsa, belirli çözümlere bakmadan önce sorunun kapsamını anlamanızı isteyebilirler. “Sizin için önemli bir özellikmiş gibi geliyor” gibi bir şey diyebilirsiniz. Bunu doğru bir şekilde hallettiğimizden emin olmalıyız. “Buna yanıt olarak, rahatlamış, minnettar bir baş belası ya da gülümsemeyle dolu bir oda görebilirsiniz.
İnsanlar, problemi takdir ettiğinizi bildiklerinde bir çözüm bulmak için size güveniyorlar. Aktif dinleme, hatta bir yanlış anlama veya tamamen iletilmeyen bir şeyi açığa vurabilir. Yukarıdaki örnekte, katılımcılar, kolaylaştırıcının yorumuna “Eh, hayır, aslında bu özelliği tamamen birlikte silmeyi düşünüyorduk, çünkü bunun bile gerekli olmadığını fark ettik” şeklinde cevap verebilirdi.
PRATIK BIR NOTETAKER VEYA OTURUM SCRIBE OLARAK DINLEME BAĞLANTISI:
Aktif dinleme yapmak için kolaylaştırıcı olmanız gerekmez. Çoğu grup oturumunda veya kullanıcı görüşmelerinde kolaylaştırıcıya ek olarak bir not tutan veya yazar olmalıdır. Oturum yazmacısı olmak etkili bir kolaylaştırıcı olmak için gereken dinleme becerilerini geliştirmek için mükemmel bir yoldur.
Benim ilk kolaylaştırma deneyimleri birkaç bir not meraklısı olarak gönüllü büyümüştür Açık Alan oturumları. Açık Alan oturumları, çok sayıda insanın (genellikle 100’den fazla) birkaç küçük gruba ayrılmasını içerir. Küçük gruplar ya da belirlenmiş bir ya da yok olabilir fiili kolaylaştırıcı, ama her biri belirli bir katip olması gerekir. Kendi kendine düzenlenmiş bir grup tartışması için yazar olarak, ortaya çıkan ana noktaları ve temaları açıklığa kavuşturmak için kritik anlarda müdahale etmiş buluyorum. Kısmen bir kenara bırakarak, bu yine de benim tercih ettiğim kolaylaştırma stilidir: Katılımcılara çok fazla özgürlük kazandırırken, dinlerken ve olayları takip etmek için yeterince müdahale ederken.
Yapışkan notaların bir duvarını tartışan bir grup
Fikirlerin doğru bir şekilde kaydedildiğinden emin olmak, kolaylaştırmanın en önemli yönlerinden biridir. Not tutan kişinin belirlenmesi iyidir ancak diğer yöntemler, her iki rolü birleştirmeyi kolaylaştırır.
Aktif dinleme yoluyla fikir belgeleme uygulaması, paylaşılan bir anlayışı geliştirmeye, tartışmayı ileriye götürmeye ve daha sonra bunları yorumlamak için fazla zaman harcamak zorunda kalmamak için kısa notlar yazmaya yardımcı olmanın üç avantajına sahiptir. Yeteri kadar iyi bir dinleyiciyseniz, başkasının not tutan olarak hareket etmesini kolaylaştırabilir, ancak bir başkasının olması en iyisidir. Anahtar düşünceleri tanımlamak ve yeniden ifade etmek için aktif dinleme yapmak, sizin her bir noktayı yakalamanızı sağlar.
Planlama ve Kolaylaştırıcı Bir Oturum Bağlantı
ÖĞRENME ÇIKTILARI VE HEDEFLERI İLK DEFINE BAĞLANTI
Ne yaptığınızı açıklayana kadar herhangi bir oturumu düzenlemeye başlamayın. Bütün gündem değişmeye başladığında bile belirli bir sonuca doğru çalışmalıdır. Sona erdiğiniz etkinlikler ve yöntemler, hedeflerinize bağlı olmalıdır. Uyarlanabilir kolaylaştırma araç bina bölümünde belirtildiği gibi, kaynakları kullanabilirsiniz Gamestorming faaliyetleri, oturumlar ve hatta günlü tasarım sprints gündemini planlamak için. Tasarım kalıpları ve geliştirme çerçeveleri farklı uygulamalara eşit derecede uymuyorsa, büyük kolaylaştırma yöntemleri ve faaliyetleri bile her durumda ideal değildir.
Örneğin, bir tasarım sprinti, özellikle de o ürünün veya özelliğin henüz ne olduğundan emin değilseniz, yenilikçi bir ürün veya özellikte aylarca yatırım yapmak isteyip istemediğiniz konusunda karar vermek için mükemmel bir yoldur. Ancak beş gün içinde fikir birliğinden testlere kadar işbirliğine gidilmesi muhtemelen olan bir şeyi yeniden tasarlamak için en iyi yol değildir.
Bu gibi durumlarda, hızlı araştırma girişi yapmak ve paydaşlarla uyumlu kalmak için kullanıcı araştırmalarına dalmak ya da asgari uygulanabilir bir ürüne yönelmek suretiyle daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
MIND “KATILIMCI EXPERIENCE” TASARIM SESSIONS BAĞLANTISI
En iyi takımlar, tasarım fırsatlarını değerlendirmek için bu toplantı fırsatlarını kullanırlar. En iyi sonuçları elde etmek için toplantı tecrübesinin neye ihtiyacı olduklarını düşünürler.
– Jared Biriktirme, ” ” Tasarım Süreci Yeniden Tasarımı ”
Katılımcılarla duygular, kolaylaştırılmış oturumlar öncesi ve sırasında uzun bir yol kat eder. Tam anlamıyla “katılımcı kimlikleri” geliştirmeye çalışmıyorum, ancak gündemde çalışırken kimin orada olacağına ve onların tercih ve ihtiyaçlarının ne olduğuna dair çok şey düşündüm.
Örneğin, katılımcıların rolleri konusunda çok fazla uzmanlık, kıdem veya özerklik varsa, genellikle insanları mikromanaged hissetmesini sağlayacak bir etkinliği aşırı planlamaktan ziyade açık veya yarı yapılandırılmış bir tartışmayı kolaylaştırmaya yönelmekteyim. Öte yandan, müşterilerle veya giriş seviyesindeki çalışanlarla keşif oturumunu kolaylaştırmak için, katılımcılara tam olarak ne yapmaları gerektiğini söyletmeleri için, daha fazla yapılandırılmış, elle tutulur ve çok sayıda talimat içeren etkinlikler hazırlayacağım.
Ayrıca, katılımcıların kendileri ile birlikte getireceği önyargı ve önyargı türlerini ve bunları nasıl yöneteceğinizi düşünün. Özellikle, oturumları bir grup yeni fikir ve perspektifi dinlemeden ve keşfetmeden önce kişilerin gruba etki etmesini sağlayan bir şekilde düzenlemeyi bırakın.
HALK DURUMU YÖNETME, ENERJI VE NIŞAN BAĞLANTISI:
İnsanları, yaptıklarınızın dışındaki işleri ve yaşantıları göz önünde bulundurun. Başka bir kuruluştaki kişileriyle çalışıyorsanız, alıştıkları saatlerde çalıştıklarını düşünmeyin.
Bazı kesintilerin çözülmesi gerekebilir ve onların etrafında gündemi çalışmanız gerekir. İlk çalıştay sırasında, ilk öğleden sonra kritik bir karar vermeyi planladık, ancak önemli karar alıcı kısa bir sürede önemli bir toplantıya katılmak zorunda kaldığını söyledi. Planlanan gündeme sadık kalmaya çalışmakla hata yaptık, ancak öğleden sonranın çoğunu “Beth’e geri döndüğünde Beth’e sormalısınız” diyerek geçirdik.
Herkes odaya girdikten sonra, enerji seviyeleri ve angajman bir oturumu açabilir veya bir oturumu kırabilir. Enerji ve katılımı yönetmek, beden dili ve diğer işaretlere dikkat etmek için ortaya çıkıyor.
Tartışma temposunu izleyin ve yönetin.
Düşük enerji açıkça bir mücadeledir, ancak fazla enerji de sorunlara neden olabilir. İdeal olarak, insanlar birbirleriyle konuşmadan veya kesintiye uğramadan tepki vereceklerdir. Düşük enerjide bir takım nedenler olabilir (konunun karışıklığı, ilgisizliği, yorgunluk, hatta bir boşluk duygusu). Soruların sorulması, genellikle, düşük enerjinin nedenini teşhis etmek ve insanları daha fazla etkileşime girmek için bir çözüm bulmak için en iyi yoldur. Çoğu durumda, bu soruları soran şeyleri hareket ettirmek için yeterlidir. İnsanlar çok enerjik ise, başkalarının zamanına uymadan önce insanların kaba fikirlerini başlarından almalarına izin vermek için 5 ila 10 dakika arasında koparma görüşmeleri veya bireysel çalışma başlatabilirim.
Herkesin katılımını takip edin.
Konuşmayı yapan iki insan kötü bir işarettir. Bir veya iki hâkim tüm sesi kapatabilir. Herkese eşit konuşma zamanı vermenize gerek yok, ancak göz temasıyla cömert olmanız ve en sessiz insanlara yer vermek için fırsatlar yaratmaya çalışmanız gerekir.
İnsanlara baktığınız yere dikkat edin.
İdeal olarak, insanlar konuşan her kişiye bakacaklardır. İnsanlar uzun süre dizüstü bilgisayarlarına veya masalarına bakarken genellikle kötü bir işarettir. Uzaya bakmak veya devam etmekte olan işe bakmak sorunsuz olabilir – bu, kişinin iyi olduğunu düşünüyor demektir – ancak uzun süredir bunu yapan birden çok kişi, neler yaşandığına dair biraz karışıklık anlamına gelebilir.
Bir toplantıya enerji ve katılımı yönetmek için taktikler üzerinde bir yazı yazılabilir. Yapılması gereken “doğru” şey, ne yapmak istediğinize, çalıştığınız kişiye ve bulunduğunuz kolaylaştırıcının türüne bağlıdır. Örneğin, mizah enerji ve katılımı yönetmek için harika bir yoldur, ancak herkes onu çekebilir. Yapılması gereken en önemli şey gözlemlemek, dinlemek, iletişim kurmak ve soru sormaktır.
Katılımcıların temel iş günü ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmayı unutma: su, kafein, yiyecek ve her 1,5 ila 2 saatlik bir mola. Uzun oturumlar ve çalıştaylar için en iyisi, catering ayrıntıları gibi şeylerle ilgilenmek için odanın dışına bir idari rol vermektir, ancak molaları gündeme getirmek kolaylaştırıcıya bağlıdır.
TEMELLERI ANLATMAK … LINKI
Kolaylaştırıcı herkesin aynı hızda hızı ve hareket etmesini sağlamaktan sorumludur. Bunun, neler olacağı, neler olup bittiğine ilişkin bilgileri açıklığa kavuşturmak ve iletmek demektir. Açıkça görülebilir, ancak özellikle süreç hakkında katılımcıların yaptıklarından daha fazla şey biliyorsanız, göz ardı edilebilir.
Katılımcıların oturum lojistiği hakkında (faaliyetler, süreçler, zamanlama vb.) Ne kadar çok düşünmesi gerekiyorsa, katkıda bulunabilecekleri ve paylaşabilecekleri miktarı azdır. En azından, periyodik doğru çalışıyoruz ne bir güncelleme şimdiye kadar yapılmış ne, ve bir sonraki ne yaptığını. Kendinizi, filmdeki bir anlatıcı olarak düşünün
AMA DIĞERLERI TALKING ÇOĞU MI EDELIM BAĞLANTI
Tüm konuşmaları yaparken başkalarına konuşkan ve açık olmaya teşvik etmek zor olabilir. Birçok durumda ne kadar az diyorsanız o kadar iyi olur. Tartışmaların tohumlarını ekledikten sonra, katılımcılara yüksek sesle düşünmek için zaman ve mekân vermek için geri çekinin.
Yaptığım yeni bir kullanıcı görüşmesinde, katılımcının bir web sitesinin arama fonksiyonunun “mükemmel” olduğunu söylediğini duyunca şaşırdım. Orada otururken diplomatik bir şekilde başını sallayarak dürüst olup olmadığını sorgulamak için nazik bir yol düşünmeye çalışırken tekrar konuştu ve ekledi: “Aslında arama, bana çok garip sonuçlar verdi …” Buradan ben “Tuhaf sonuçlar” ile ne kastettiğini ve nasıl işlediğini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyerek, web sitesini nasıl kullandığını düşünmek yerine web sitesini nasıl kullandığına daha derin bir anlayış getirdi. Sessizlik aslında konuşmayı güçlendirdi.
Kolaylaştırıcı için genellikle her iki ayakla tartışmaya girmek için bir cazibe vardır. Bazı katılımlar iyidir, çünkü insanlar sizin güvendiğinizde ya da sizi sevdiklerinde işler daha iyi gidiyor. Ancak insanların arkanıza yaslanıp tüm konuşmaları yapmalarını beklediği bir standart belirlemekten kaçının. Sorularınızı karşılık olarak sorarak cevaplamaya çalışın.
DOĞAÇLAMA IÇIN DO NOT BE AFRAID LINKI
Bir atölye ya da oturum için hazırlanırken, ezberlemen gereken bir senaryodan ziyade, test etmek için bir prototip olarak planımı inceliyorum. Bazı sorunlar, bir oturum öncesi izleme sırasında açık olabilir, ancak ortaya çıkabilecek her sorunu, komplikasyonu ya da ihtiyacı muhtemelen tahmin edemezsiniz (aynı atölyeyi defalarca yapmadıysanız ve yapıyı çeşitlendirmek için rafine etmediyseniz).
Etkili kolaylaştırıcılar, iyi DJ’ler gibi, oda ruh halini algılayabilir ve yanıtlayabilir. Bazen hangi faaliyetlerin ve tartışmaların insanların etkileşime girmesine (ve hangilerinin yapılmadığına) şaşırıyorum. Canlı ve üretken bir tartışmayı önceden belirlenmiş durma zamanında kesmek yerine, farklı etkinliklere ne kadar harcadığınızı değiştirerek ya da bazı etkinlikleri tamamen ortadan kaldırarak o enerji ile oynamak daha iyi olabilir – oturumun ana hedefleri olduğu sürece Ulaşılmaktadır.
Bu, uyarlanabilir bir araç seti oluşturmak ve farklı derecelerde açıklık ve yapıya sahip olmak için şarttır. Benim ilk çalıştayda bir noktada, ben bir anlamda almaya başladı tartışma ivme kaybediyor . Planlanan egzersizlerimizin çoğunu yaptık ve ilerlemeden önce önceliklerden oluşan kısa bir liste hazırlamayı umuyorduk. Bu adım için hazırlanmış yapılandırılmış bir egzersizimiz yoktu. İlk kez kolaylaştırıcı olarak, önceliklerin o zamana kadar – bizim için olmasa da, o zaman müşteriye – oldukça net olacağını varsaydık (ya da umuyorduk). Bunun yerine, gelen seyirci etkisinin ortaya çıkmasıydı. Kimse karar mercii olmaktan% 100 rahat değildi. Yani, ben bir eğreti yerleştirilir yapışkan notlar, fikirleri yazmaya başladı Eisenhower matrisinin beyaz tahta üzerinde. İnsanlar, odaklanma ve yön duygusu yeniden sağlandığında hemen aceleye getirdi.
Kolaylaştırıcı olarak benim en sevdiğim anlarımdan bazıları tamamen planlanmamış durumda. Fakat “planlanmamış”, hazırlıksız olmakla aynı değildir. Araç kitinizi sürekli olarak inşa edip rafine ederken, yumuşak becerilerinizi derinleştirmek ve elde etmek istediğiniz temel hedefler hakkında disiplinli kalmanız durumunda, doğaçlama kolaylaşır. Sadece prosedürleri izleyip çıktı üretmek değil, sonuçlara ulaşmaya odaklanın.
Sonuç Bağlantı
Her türlü yumuşak beceride olduğu gibi, daha iyi bir kolaylaştırıcı olma, sonunda ne kadar deneyim ve pratik elde ettiğinize inanıyor. Kaçmak ve gizlemek isteyen zorluklar ve ara sıra utançlar olacak. Ben bir kolaylaştırıcı olarak korkutucu anlar yaşadım, ama onlara dışarı yapılmış çok daha iyi insanlar nasıl anlayış ve onlarla nasıl daha iyi çalışma yapılacağını anlattım.
İşbirlikçi oturumların kolaylaştırılması size daha iyi bir kolaylaştırıcı olmanızı sağlamaz; Herhangi bir UX rolünde sizi daha iyi bir ortak çalışkan yapacaktır. Kolaylaştırma, açık fikirli ve empatik kalarak varsayımları kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Belirsizlik ve değişimle çalışarak rahatlık kazandırır. Dinleme refleksini ayarlamanıza ve çözümlere atlamadan önce niçin neden sormanıza yardımcı olur. En önemlisi, kolaylaştırma daha iyi kullanıcı deneyimleri yol açar, pürüzsüz daha işbirlikçi ve daha tatmin edici bir tasarım süreçleri ile.