H O K K A
Haber Yazılımında Kampanya İncele
30 Kasım 2016

Mobil haber Siteleri İçin Daha iyi Bir Ux Nasıl Olmalıdır

Mobil web haber sitelerinin kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirebileceğinize inanıyoruz. İki büyük mobil haber sayfası küçük bir uzaktan kullanıcı testi ile önemli geribildirim ile donanmış durumdadır.  Ben bu sitelerin bazı alanlarında temel başarısızlıklar olduğunu düşünüyorum niçin iyileştirmesi gerektiğini ve bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

USA Today ve The Washington Post Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veren büyük gazeteler arasında hem de. Onlar oldukça ses getirir ve onların sesi farklıdır, ama birlikte kullandıklarında mobil gazete siteleri çok kaba bir ortalama oluştururlar.

İki kullanım senaryosunu da çok tartışarak bu sitelerin kullanıcı deneyimlerine bakmak ve daha sonra bu siteler daha az karmaşaya daha iyi bir tipografi ve daha güçlü bir görsel hiyerarşisi ile nasıl geliştirilebileceğini açıklayacağız.

USA Today bir mobil kullanıcı testi ve Washington Post

Usabilla mobil cihazlarda test geçenler desteği eklendi. ve mobil sayfalar üzerinde bu üç görevin ve ekran dahil bir test kurmak için kullanılır:

Dikkatinizi çekecek şeyleri işaretle: bu görünüşteki görev için önemsiz, insanlar neredeyse eşit ilgileniyorum alanlarda olanlar için değil dikkat  çekici ve bir sürü görerek sayfanın algılanan hiyerarşisini oluşturabilirsiniz.

mali haberleri okumak için Nereye giderdim?: Bunun için  istenen bir bölüm bulabilirsiniz. Kaç kişiyi test etmek için tasarlanmış bir performans ödevi ve bunu yapmak için onlara ne kadar uzun sürdüğünü belirtmelisiniz.

Geliştirilebilir şeyler unutmayın: Bu açık bir geribildirim görevidir. Ben onları iyileşme gerektiği düşüncesi ile unsurlar üzerinden bir not bırakmak istedim.

Bu euphemistically phrased nasıl Not: Ben bu sayfada nefret dolu insanlara ne sorduğumu bilerek daha az yapıcı geri bildirim almak istiyorum.

Ben insanları davet eden Twitter hesabı ve 40 katılımcı kendi mobil cihazlarında testi tamamladı. Testemobil cihazınızdan katılın isterseniz.

İlk senaryo: başlıkları için tarama

Bu senaryonun en yaygın olduğunu düşünüyorum: Eğer uzak evinizin veya işte iken bir gazetenin mobil sayfasını açmak (muhtemelen otobüs beklerken ya da birisi banyodan dönünceye kadar), sunulan başlıkları taramak ve aradığınız haberleri alarak okumak için.

Bu en yaygın kullanım durumu için, başlıklar en önemli ara yüz elemanlarıdır. Güçlerini bir sürü kullanılan ifadeler yatıyor. İyi başlık yazma başlı başına bir sanat olduğunu. Fakat başlıkları da herhangi bir mobil cihaz üzerinde sunulan düzenli ve dokunun kolay bir noktası olması gerekir.

Benim iPhone ile mobil sayfalar açtığınızda, tam olarak bir ya da iki manşetlere bakın:

Mobil gazete taraf karşılaştırılması UX

Görev USA Today sayfasında “dikkatinizi en çok çekmek ” geribildirim bakabilirsiniz. Musluklar özellikli makale ve bölümler üzerinde yoğunlaşmak nasıl (büyütmek için tıklayın)?

Tarama bölümleri USA Today

Bu ilginç: ayrı başlığında sadece özellikli makale dikkat çeker ve beraberindeki tüm büyük resme bakar çoğu. Diğer başlıklar hiç tıklandığından değil!

Washington Post, mobil sayfasında aynı soruyu başka modelde ortaya koymaktadır. Aksine büyük özellikli bir makalede  ekranda  ‘En Çok Okunan5  Haberler’ vardır. Bu başlıklar dikkat çekici, adil bir miktar olsun.

Washington Post UX dikkat görevi

İkinci senaryo: Belirli haberleri arıyorsunuz…

Belirli bir konunun haber görünümlü hali cep gazete siteleri şeklinde başka türlü  yaygın kullanıldığı durumudur. Çoğu site bölümlerinde kümelenmiş kendi başlıkları sunuyoruz. Bu iyi yapılırsa, belirli bir kategori kolayca tarama sırasında bulunabilir. Eh adlı bölümler, bir yığılmayı ücretsiz sayfayı ve genel anlamda tüm görsel hiyerarşiye yardımcı olur.

Bizim katılımcılar belirli haber sitesine gitme, okuma ve görmek için, görev ile onlara sunulan “mali haberleri okumak için gitmek istiyorsunuz? Sorusu sorulur.

Bu görevi Washington Post mobil sayfasında başarmak zor görünüyordu. Ana sayfa üstünde hiçbir bölüm ve bölümler sadece aşağıya doğru uzun bir kaydırma sonrası görünür. Kaydedilen musluklar sadece yüzde 40’ı doğru ‘İş’ bölümünde vardı ve onlar a ulaşmak için oraya ortalama 10 saniyede ulaşılır.

Nokta oldukça zor, değil mi?

Senaryoyu USA Today mobil ana sayfasında başarmak kolaydır: Ana sayfa üstüne bir bölüm düğmesi sayesinde daha az kaydırma gerekir ve onların bölüm aptly de ‘para’ denir. Bu yol ile bulmak biraz daha kolay oldu.

USA Today para bölümü

Musluklar yüzde 70 hedefine vardı ve katılımcılar ortalama 6.6 saniye içinde görevini tamamladı.

Bölümlerin ifadeleri kesinlikle büyük bir faktör olmasına rağmen, sitelerin düzeni de çok büyük bir rol oynar. Yine, bu görsel hiyerarşi meselesidir. USA Today’in bir bölümüne ait olanı ile iletişim kurmak için renkli bloklar ve girintili başlıkları kullanır. Washington Post bölümleri önce çok fazla Top Stories gösterir ve mülayim bir bölüm başlığı kullanır.

Az dağınıklığı. Iyi Tipografi. Güçlü hiyerarşi

Bence “geliştirilebilir şeyler olduğunu lütfen unutmayın” katılımcılara sorulduğunda, en fazla geri bildirim unsurları üzerinde bulunan sayfalar ve kafa karıştırıcı kopya karmaşalar ile ilgiliydi. USA Today sitesinde notları bir seçim:

Sayfa yolu çok darmadağın edilir!

Çok kafa karıştırıcı olarak orada neler oluyor?

Bu, hisse senedi numaraları ne anlama geliyor? Bu çok kafa karıştırıcı

Bölüm düğmesi çok küçük.

Ben bu şekilde kategorisine gidiyorum?

Haber içeriği üzerinde tarama yapın. Bunu son derece görünür hale getirmek

Washington Post sayfası için iyileştirme notlar seçmeler:

Sayfa, tipi küçük çok ve uzun olduğu durumlar çok sıkıcı

Başlıklar küçük ve mat

Neden bu kadar uzun sayfası var

Ana sayfa bölümleri ile ne anlama geliyor? Etiketleri veya benzerlikleri?

Daha aralıklı ve daha kolay dokulu yapacak

Bilgi büyük miktarda sunmak zorunda sitelerin bir sürüsü gibi bilgileri büyük oranda sunmalısınız

Mobil gazete sitelerindeki dağınıklığı ve kullanıcı kafa karıştırıcı kullanıcı deneyimlerini ortadan kaldırın. Mobil cihazlarda daha az ekran üzerinde gayrimenkul bilgisi bulmayı zorlaştırır ve ikinci bir darmadağın sunum ise bu durum nasıl engellenebilir.

Günümüzde tipografi dışında tasarlanmış başlıklar koleksiyonu ve tesisler güçlü bir görsel hiyerarşiden oluşmalıdır.

Mükemmel bir dünyada, tüm mobil gazete sitelerine ulaşmak ve her zaman açık bölümleri ile başlıkları sadece bir koleksiyon içerisinde olurdu. Bu siteler dizayn ederken gereken tipografiyi dışarı almak ve merkezinde sahne izin anlamına gelir. Garip bir şey ki gazetelerin iyi tip tasarımı ve aynı zamanda birçok bilginin bir arada olması. Sadece bu bilgileri dijital varlığı içinde kendi yolunu bulacağını umut ediyoruz. Modern tarayıcılar birkaç yıl önce çok daha iyi yazın idare, bu nedenle tipografik ayrıntıları dikkatli bir göz etrafında hiçbir bahane yoktur.